Başlarken

Yemek yapma maceram evliliğimle başladı ve yıllar sonra beni bu bloğu yazmaya kadar getirdi. Hem Adanalı hem hamarat bir anneyle büyüyen ben, arada sırada kek ve kurabiye yaparken mutfağımız sadece anne karargahıydı. Nişanlandığım zaman eşimin aldığı Ekrem Muhittin Yeğen'in kitabı -eskiden klasik Türk mutfağı tarifleri ile ilgili sadece bu kitap vardı- ve ardından evlendikten sonra gelen misafirlere göstermem gereken performans için girdiğim mutfaktan bir daha çıkamadım. 

Yıllar içinde hem dostlarım hem ailem için yaptığım tariflerle mutfak benim için keyif ve stres atma yeri oldu. Büyük bir tutkuyla emek verdiğim tariflerle kurduğum arkadaş sofraları yeni tatlar keşfetmek beni çok mutlu etti ve ediyor, hala farklı bir lezzet tattığımda tarifi nasıl diye merak eder inatla yemek kitapları ve mecmua satın alıyor, yurtdışına gidince ilk iş sofra ile ilgili mağazaları ziyaret ediyorum. Zamanla öyle bir yemek arşivim oldu ki kızıma tarif defteri diye başladığım bu bloğum dostlarımın da takibiyle daha da gelişti.

Diyeceğim odur ki, bu blogdaki tüm tarifler yıllarca ve defalarca yapıldı. Eşe, dosta, akrabaya sunuldu ve beğenildi. Haydi mutfağa! Siz de benim yaptığım gibi keyifli sofralar kurun ve mutlulukla “pişirdim oldu!” deyin!

Feyiz B.